Lakópark linkek
lakóparkok Budapesten és vidéken

Energetika tanúsítvány vagy energetikai tanúsítvány mindegy, egy helyre vezet.

Lakópark



Energetika tanúsítvány vagy energetikai tanúsítvány mindegy, egy helyre vezet.

Szponzorált tartalom

Akkor most energetika tanúsítvány, vagy energetikai tanúsítvány? Lényegében teljesen mindegy, hiszen ha még azt is hozzáteszem, hogy e-tanúsítvány, akkor is ugyanerről a dologról beszélek, csak kicsit más kifejezést használok. Ha bármelyik előkerül, egy és ugyanaz a mögöttes tartalom: egy ingatlan energetikai besorolása. Mit jelent ez a gyakorlatban?

Az, hogy egy lakás, vagy egy családi ház hogyan üzemel, mennyire gazdaságosak a berendezések nehéz jellemezni annyival, hogy „jól”, vagy, hogy „nagyon”. Ezek egy adás-vételi szituációban vajmi kevésnek bizonyulnak, hiszen én sem szívesen adnék ki súlyos milliókat egy elvileg jól működő otthonra.  Aztán kapkodom a fejem, amikor szépen sorjában kiderül, hogy a nyílászáró mégsem annyira jó, a szigetelésből kispórolták az anyagot és még a kazán is bedöglik a szezon elején.

Ahhoz, hogy ezt az aprócska nézeteltérést meg lehessen előzni, létezik egy remek módszer. Nem is akármilyen módszerről van szó, merthogy tulajdonképpen kötelező ilyen metódussal felméretni egy lakóépületet, mielőtt az eladásra kerülne. Itt jön képbe az energetika tanúsítvány. Ez a dokumentum arra hívatott, hogy egy mindenki által elfogadott és közérthető formában jellemeze az adott ingatlan állapotát – energetikai szempontból. Hogy is működik ez egészen pontosan?

Egy épület energetikai hatékonyságának sok-sok tényezője lehet, attól függően, hogy milyen rendszerekkel van felszerelve. A legáltalánosabb, leggyakrabban előforduló kulcskérdések ebben a témában a szigetelés, a nyílászárók, a fűtési rendszer, a vízmelegítő rendszer, valamint mindennemű elektromos fogyasztó. Mivel a 21. században már szerencsére a megújuló energiaforrások használata sem ördögtől való, ezért gyakran képbe kerül már ebben a témában a házon elhelyezett napelemes rendszer, napkollektor, hőszivattyú vagy klíma is. Ez mind-mind rendkívül fontos szerepet játszik abban, hogy hogyan működik egy épület, mennyire tud energiahatékony lenni és gazdaságosan üzemelni a felhasználók legnagyobb örömére.

Az energetika tanúsítvány azt mutatja meg, hogy az előbb felsorolt tényezők mennyire tudják hatékonyan végezni a dolgukat úgymond és ellátni a lakók igényeit. Ahhoz, hogy ezt egy mindenki számára egyértelmű és érthető módon lehessen papírra vetni, megalkottak egy 12 fokú skálát, amibe minden ingatlan besorolható. Ez azért jó, mert a színekkel és betűjelzésekkel azonnal egyértelművé válik, hogy hol is helyezkedik el a szóban forgó épület egy ilyen hatékonysági skálán és nem kell rajta semmit magyarázni, vagy utólag matekozni. Szerintem ez manapság nagyon fontos, hogy azonnal és egyértelmű, világos információkat kapjunk, hiszen az idő pénz.

Az ingatlanok besorolásához használt 12 fokú skála legalsó „polcán” a JJ besorolással futó, kiemelkedően rossz energiaigényű épületek vannak. Hogyha 100%-nak vehető az önfenntartó házak energiaigénye, akkor a JJ besorolás 500%-nál több energiával képes csak elzötyögni, tehát csak folyamatosan önteni kell bele a pénzt tulajdonképpen. Ez nem valami jó dolog.

Hasonlóan a lista végén kullog az II besorolású, rossz jelzővel illetett ingatlanok osztálya. Az erre a csoportra meghatározott energiaigény 401-500% között van. Ez még mindig nem mondható túl korszerűnek, ahogyan a HH – gyenge és GG – átlagost megközelítő osztályok sem.

Az FF kategóriába eső ingatlanok már legalább átlagosnak mondhatók, itthoni viszonylatban meg aztán pláne. Az ilyen energetika tanúsítványra az 201-250% közötti energiaigény mondható el, ami nem jó, de már nem is annyira szörnyű.

Ahogy haladunk felfelé a listán, egyre inkább megközelítjük azt a szintet, amit nagyon jó volna elérni átlagosan is az országban, nem csak 1-1 gazdagabb településen. Ez mindenkinek az érdeke lenne, hiszen minél modernebb, hatékonyabb technológiákat használunk, annál kevésbé szennyezzük a környezetet, a bolygót. Szerintem ez egy olyan közös cél, amiért mindenkinek küzdenie kell, vagy kellene, a maga eszközeivel.

Tehát, ha valaki megengedheti magának, hogy az EE, vagyis átlagosnál jobb besorolással rendelkező ingatlanján korszerűsítsen, akkor szerintem annak kutya kötelessége élni ezzel a lehetőséggel. Ez olyan dolog, ami közvetlenül meglátszik majd a háztartás pénztárcáján is, hiszen adott esetben mondjuk meg lehet szabadulni a gázszámlától, vagy villanyszámlától és azzal sem kell foglalkozni, hogy mekkora füst van a környéken, mert vizes volt a tűzifa. Mert ma, egy modern, korszerű épületben ezek a kérdések nem okoznak fejtörést.

A DD besorolástól felfelé tulajdonképpen már egész jó a helyzet, ha az épületek energetikai állapotát nézzük. Ez már a korszerűt megközelítő besorolást kapja, ami valójában már tényleg 131-160% között mozog az energiaigényt illetően. Ennél még egy lépcsővel közelebb van az önfenntartáshoz a CC kategória, aminek 101-130%-os az energiaigénye, ezáltal az ilyen ingatlan korszerűnek mondható. Azonban azt nem árt megjegyezni, hogy egy ilyen energetika tanúsítványhoz már komoly megújuló energiaforrásokat is használó rendszerekre van szükség az épületen, anélkül nem jöhet össze a dolog.

A legjobbak természetesen azok az épületek, amik tulajdonképpen megtermelik saját maguknak azt, amit aztán felhasználnak. Ebbe a top kategóriába a négy legjobb besorolás tartozik, amelyek a BB, AA, AA+, illetve AA++. Itt már meg is változik a kategória neve, nem véletlenül: már nem az energiaigényével jellemzik az ingatlant, hanem azt mondják rá, hogy kiemelkedően nagy energiahatékonyságú (például az AA+ osztály esetében). Nyilván itt aztán már tényleg arról van szó, hogy a ház visszatáplál a hálózatra is és nem csak a saját energiaigényét képes előállítani, hanem sokkal többet is annál. Ez is egyfajta cél lehet a jövőben, hogy akár egy-egy ilyen termelő képes legyen ellátni, mondjuk a szomszédja igényeit is. De ne szaladjunk ennyire előre…

Ahhoz, hogy itthon egy ilyen tanúsítványt szerezzünk, meg kell keresni egy olyan vállalkozást, akik erre szakosodtak. Ugyanis akármilyen mérnökök nem végezhetnek ilyen felmérést, erre külön engedélyre van szükség. Egy megbízható és profi lehetőséget kínál ebben a kérdésben az e-tanusitas.eu csapata, akik energetika tanúsítványokkal és ehhez egészen passzoló módon ingatlanok értékbecslésével foglalkoznak. A weboldalukon meg lehet találni minden elérhetőséget hozzájuk és egy gyors telefont követően már lehet is várni a felmérő mérnököt. A folyamatnak egyedül az a része vehet igénybe kicsit több időt, amíg sikerül megfelelő időpontot egyeztetni. Onnantól kezdve, hogy megvan a fix dátum, már nincs több kérdés. A felmérés maga rendkívül gördülékenyen megy. Akkor meg aztán főleg, hogyha a tulajdonos segítőkész és előkészíti azokat a dokumentumokat, amikkel rendelkezik a házat illetően (alaprajzok, technikai adatlapok, stb.). A felmérést követően az irodában dolgozó kollégák megkapják a szükséges számokat az ingatlanról, majd pár gyors számítást követően elkészítik az energetika tanúsítványt. Ez egy rendkívül gyors folyamat éppen ezért onnantól kezdve, hogy megvannak a helyszíni paraméterek.

Mivel sokan csak az utolsó pillanatban eszmélnek rá arra, hogy az ingatlan adás-vételhez szükség van energetikai tanúsítványra, ezért az e-tanusitas.eu-nál alapvető, hogy villámgyorsan készítik el ezt a bizonyítványt. Azonban ha tényleg minden óra számít, akkor arra is van lehetőség, hogy akár már 12 órán belül kézbe kerüljön ez a dokumentum, illetve jobban mondva a rajta lévő szám (tulajdonképpen ez a lényeg a szerződéskötéshez).

Hogyha egy megbízható partnert kerestek az energetika tanúsítvány elkészítéséhez, akkor az e-tanusitas.eu gyors és hatékony megoldást kínál. Az meg már, hogy mi kerül bele a tanúsítványba, már csak rajtatok és az ingatlanon múlik, de remélem, hogy minél zöldebb, vidámabb szín! 


2021. 04. 29. 09:49        Szerző:

««« vissza

Szólj hozzá!
Név
 
E-mail
 
Honlap
 

 
Mi Magyarország fővárosa?
 

2010 ©  Partnerek  

Az oldalt készítette: H-WELL KFT